Jak wynika z najnowszego raportu Randstad Employer Brand Research[1], kluczowym elementem, którego oczekują potencjalni pracownicy od pracodawcy jest atrakcyjne wynagrodzenie oraz benefity. Pracownicy częściej stawiają na te obszary, aniżeli na stabilność zatrudnienia, przyjazną atmosferę pracy czy możliwość rozwoju swojej kariery. Nie oznacza to oczywiście, że atmosfera w pracy czy też stabilność firmy nie są istotne, jednak częściej pracownicy zwracają uwagę właśnie na kwestie finansowe oraz benefity, kiedy wybierają miejsce pracy. Myślę, że wynika to w głównej mierze z tego, że pieniądze są dziś bardzo istotnym tematem rozmów w wielu naszych domach, a także dlatego, że gros pracodawców robi z nich tajemnicę nie tylko podczas rekrutacji, ale także często w trakcie zatrudnienia. Jeśli chodzi o benefity, po zawirowaniach związanych z pandemią, pracą zdalną, hybrydową, pracownicy mieli wystarczająco dużo czasu oraz sposobności, aby przemyśleć to, które benefity są dla nich odpowiednie i ułatwiają im życie, a które są zbędne. Mają też większy wybór – brak konieczności codziennego przychodzenia do biura otworzył możliwość poszukania innych, bardziej dogodnych miejsc pracy z bardziej odpowiednią ofertą benefitów.


[1] Randstad, Employer Brand Research, 2022

Wsparcie dla właścicieli czworonogów

Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział mi, że na swoim blogu będę poruszać temat benefitu pracowniczego w postaci pakietu weterynaryjnego, zapewne popukałabym się w głowę. Bo przecież do pójścia z psem do weterynarza wcale nie potrzeba benefitu od pracodawcy. I zapewne nawet dziś część pracodawców myśli podobnie jak ja jeszcze kilka lat temu. Jednak przez ostatnie lata rynek pracy pokazał nam wszystkim, że jest gotowy na wiele zmian. I jedną z tych zmian w obszarze benefitów jest trend, który szalenie mi się podoba – odpowiadanie na potrzeby grup docelowych. I właśnie w odpowiedzi na potrzeby pracowników, którzy mają bądź planują posiadać zwierzęta firma Pethelp wyszła z ofertą benefitu w postaci pakietów weterynaryjnych dla pracowników. No i super, ale dlaczego akurat grupa zwierzolubów powinna być nagradzana benefitem? A czemu nie! Nie każdy pracownik jest rodzicem, a przecież nie złorzeczymy na pracodawców, którzy oferują wyprawkę dla nowo narodzonego dziecka, czy organizują dzień dziecka w firmie. Jestem przekonana, że przy wyborze benefitów dla firmy powinniśmy się kierować potrzebami naszych pracowników. Jeśli posiadają zwierzęta (a przecież ponad połowa społeczeństwa tak właśnie deklaruje), na pewno warto rozważyć ofertę Pethelpu, która proponuje pakiety weterynaryjne dla psów i kotów pracowników. Dobrym pomysłem, który możemy zaczerpnąć z polskiego rynku jest również opcja zachęcenia pracowników do adopcji zwierzaka oferując im pakiet weterynaryjny. I tak właśnie zrobiła Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), która w 2021 roku zorganizowała akcję „Adoptuj nie kupuj” zachęcając do adopcji zwierzaka i finansując 100% pakietów dla pracowników, którzy zdecydowali się na ten krok. Inicjatywa okazała się niemałym sukcesem i w kolejnym roku KIR również zdecydowała się ponowić akcję. Kolejnym przykładem firmy, która w Polsce wdrożyła benefit w postaci pakietów weterynaryjnych dla pracowników jest ROSSMANN. Od 2022 roku kilka tysięcy pracowników ROSSMANA może cieszyć się zorganizowaną opieką weterynaryjną finansowaną w całości przez pracodawcę.

Pethelp w praktyce

Pethelp oferuje pakiety weterynaryjne dla psów i kotów w formie benefitu pracowniczego możliwego do zrealizowania w około 400 placówkach na terenie Polski. Jeśli jesteś pracodawcą, masz możliwość sfinansowania w całości pakietów weterynaryjnych bądź dofinansowania ich w części. Minimalna kwota dofinansowania wynosi 20 zł. Jeśli jesteś zainteresowany/-a wprowadzeniem tego typu benefitu w firmie, decydujesz na jakim poziomie będziesz finansować pakiety. Po przekazaniu listy pracowników, którzy skorzystają z benefitu, Pethelp tworzy im konta oraz aktywuje pakiety. Podczas wizyty weterynaryjnej wystarczy, że posiadacz pakietu powoła się na Pethelp. Po realizacji wizyty, otrzymuje wiadomość z informacją o zrealizowanych usługach. 
Całość administracji jest po stronie Pethelp, który przygotowuje dla Ciebie jako pracodawcy gotowe dokumenty rozliczeniowe.

Co o pakietach weterynaryjnych myślą pracownicy?

Jak wynika z badania, które firma Pethelp przeprowadziła w ostatnich miesiącach na grupie prawie 900 respondentów, dla niespełna 94% pracowników pakiety weterynaryjne są atrakcyjnym benefitem. Ponad 94% pracowników postawionych przed decyzją wyboru pracodawcy wybierze tego, który jest przyjazny zwierzętom. Myślę, że tak wysokie wskaźniki procentowe wynikają z tego, że pandemia oraz praca z domu przyczyniły się do zacieśnienia więzi ze zwierzakami. Był to również czas, kiedy nasi pracownicy kupowali bądź adoptowali psy i koty. Pakiet weterynaryjny oferowany przez pracodawcę jest bez wątpienia ułatwieniem dla pracowników. Jest też gwarantem tego, że nasze czworonogi będą przechodziły badania profilaktyczne.

Jestem bardzo ciekawa, co myślicie o tego typu beneficie. Czy jesteście team zwierzaki, czy jednak wybieracie inne benefity. Dajcie koniecznie znać 🙂

Artykuł powstał we współpracy z Pethelp.

Udostępnij:
Autor wpisu: Ula Zając-Pałdyna
Założycielka HR na obcasach, właścicielka agencji doradztwa personalnego, prawniczka pisząca doktorat z zarządzania.