W swojej pracy wielokrotnie przekonałam się, że wejście na rynek pracy nie dla każdego jest łatwe. Bardzo często stykam się ze źle przygotowanymi dokumentami aplikacyjnymi, nieodpowiednim zachowaniem w procesie rekrutacji oraz podejściem, które niekiedy z gruntu dyskwalifikuje kandydata. Osobiście uważam, że w szkołach oraz na uczelniach powinno się edukować uczniów i studentów z zakresu rekrutacji.

Każdy absolwent szkoły średniej, a obowiązkowo szkoły wyższej, powinien wiedzieć jak przygotowuje się CV, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna oraz jak szukać wymarzonej pracy. Wczesna edukacja pomogłaby nie tylko kandydatom, ale też osobom rekrutującym ułatwiłaby pracę. Skoro jednak nie możemy liczyć na wczesną edukację, musimy sobie radzić sami. Powstaje coraz więcej kreatorów cv, a ja chcę Ci dziś polecić coś więcej niż tylko możliwość stworzenia dokumentów aplikacyjnych.

Jak bezproblemowo stworzyć CV?

Jakiś czas temu powstał portal Zielona Linia, który wspiera kandydatów w poszukiwaniu pracy. Celem Zielonej Linii jest ułatwienie dostępu do usług, które są oferowane przez Urzędy Pracy. Możemy więc skorzystać z informacji zawartych na stronie internetowej Zielonej Linii lub po prostu zadzwonić na infolinię. Portal oferuje możliwość stworzenia CV od początku lub ulepszenia już istniejącego. W ramach Fabryki CV możemy więc skonstruować swoje dokumenty aplikacyjne, dostosować je do aktualnych trendów oraz skorzystać z porad ekspertów. Zawsze zwracam uwagę kandydatom, aby tworzyli CV na potrzeby konkretnego ogłoszenia i dostosowywali je do wymagań pracodawcy. W Fabryce CV mamy możliwość przekazania wskazówek dotyczących stanowiska/branży na które aplikujemy, co jest sporym ułatwieniem dla osób aktywnie poszukujących pracy i tworzących spersonalizowane dokumenty aplikacyjne. Jeśli potrzebujemy przetłumaczyć CV na angielski możemy je przesłać poprzez portal i zupełnie bezpłatnie otrzymać wersję angielską. Myślę, że to nieoceniona pomoc szczególnie dla tych osób, które niepewnie czują się w języku angielskim lub nie mają czasu na tłumaczenie. Na portalu możemy też umieścić swoje CV i wyszukiwać oferty pracy z największych serwisów pracy w Polsce.

Wsparcie dla bezrobotnych

Osoby niepracujące często narzekają na to, że nie mają środków na udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje. Na portalu Zielona Linia można znaleźć informacje jakiego wsparcia mogą oczekiwać bezrobotni i przykładowo osoby do 30. roku życia mogą skorzystać z bonów szkoleniowych, które pokryją koszty związane z wybranym szkoleniem oraz przejazdem czy zakwaterowaniem. Portal zawiera też informacje o tym jak otrzymać dotację na założenie działalności gospodarczej czy dofinansowanie studiów podyplomowych. Wszystkie formy wsparcia są opisane w jednym miejscu i wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, że wcale nie jest ich mało.

Wsparcie dla pracodawców

Nie tylko kandydaci mogą liczyć na pomoc Zielonej Linii. Dla pracodawców też przygotowano szereg informacji o tym jak otrzymać różne dotacje, na przykład refundację części wynagrodzenia, składek na ubezpieczenia, czy grantu na telepracę. Nie miałam pojęcia, że publiczne służby oferują tyle wsparcia dla bezrobotnych i pracodawców, fajnie, że powstało jedno miejsce, które skupia wszystkie informacje przydatne dla jednej i drugiej strony.

Udostępnij:
Autor wpisu: Ula Zając-Pałdyna
Założycielka HR na obcasach, właścicielka agencji doradztwa personalnego, prawniczka pisząca doktorat z zarządzania.