Czy Was też denerwuje kiedy tuż po 1 listopada w sklepach i galeriach pojawiają się choinki, a z telewizora wyskakuje Św. Mikołaj? Przyznaję, że mnie trochę tak. Z nieba zazwyczaj leje się deszcz, a radio zaczyna przygrywać Jingle Bells. Istne szaleństwo. W tym szaleństwie jest na szczęście jeden pozytywny aspekt, bo pierwsze oznaki Świąt to dla mnie sygnał, że zbliża się Szlachetna Paczka, czyli projekt, który zajmuje ważne miejsce w moim kalendarzu.

Nie miałam w planach pisania o tym, że angażuję się w akcję Szlachetnej Paczki. Jeśli chcę komuś pomóc, po prostu to robię. Jednak poprzednie Święta pokazały mi, że większość z nas ma potrzebę pomagania, ale nie zawsze chce albo ma możliwość samodzielnego zorganizowania tej pomocy. Bo nie mamy czasu, obawiamy się czy na pewno zdołamy zebrać środki i zasoby niezbędne do pomocy. Nie zawsze chcemy się zaangażować, ale mamy chęć pomagania. Pamiętam taką sytuację, kiedy w mojej ówczesnej pracy zorganizowano zbiórkę darów dla domu dziecka. Po kilku godzinach wszystkie potrzeby zostały rozdysponowane, a w kolejce ustawiły się osoby, które też chciały pomóc. Nie robiłam statystyk, ale nie wydaje mi się, że wszystkie te osoby skontaktowały się z innymi domami dziecka oferując chęć pomocy. Ja tego nie zrobiłam.

Równo trzy lata temu trafiłam na artykuł o Szlachetnej Paczce. Od tamtej pory Święta mają dla mnie inny wymiar. Nie chcę, żeby zabrzmiało to patetycznie, ale Paczka rzeczywiście jest dla mnie momentem, w którym sprawiam prezent samej sobie i realizuję potrzebę pomocy, na którą brakowało mi wcześniej odwagi. Przy okazji angażuję bliskich i przyjaciół, którzy w tym roku już od jakiegoś czasu wypytywali mnie o to kiedy startuje Szlachetna Paczka. Dzięki temu chyba każdemu z nas trochę łatwiej zasiąść do wigilijnego stołu, bo mamy świadomość, że dołożyliśmy małą cegiełkę do tego, aby czyjeś Święta były bardziej radosne albo po prostu łatwiejsze.

Dlaczego o tym piszę? Bo wierzę, że Ty też możesz wesprzeć innych. Jeśli nie stać Cię na pomoc finansową, możesz wesprzeć Paczkę organizacyjnie albo wkładając raz na jakiś czas do sklepowego koszyka dodatkowy produkt, który przeznaczysz dla potrzebujących.

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie zapraszam tu. Jeśli Ty albo firma, w której pracujesz chciałaby się przyłączyć do Paczki, którą organizuję, napisz do mnie: ula@hrnaobcasach.pl

Ps Jeśli choć jedna osoba po przeczytaniu tego artykułu zdecyduje się pomóc w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki, bądź w inny sposób wesprze potrzebujących, będzie to dla mnie sukces i powód do dumy.

Udostępnij:
Autor wpisu: Ula Zając-Pałdyna
Założycielka HR na obcasach, właścicielka agencji doradztwa personalnego, prawniczka pisząca doktorat z zarządzania.