CV jak się patrzy!
Kilka dni temu przeprowadziłam kilka prelekcji na temat CV podczas festiwalu pracy JOBICON organizowanego przez Pracuj.pl i, z uwagi na ogrom wiadomości i pytań, jakie od Was otrzymałam, postanowiłam, że opowiem Wam w poście, jak powinno wyglądać dobre CV. Zdaję sobie sprawę z tego, że czytają mnie głównie HR-owcy, ale wiem, że nie tylko. Kandydaci też do mnie zaglądają i ten post jest właśnie dla Was 🙂 Podczas eventów Pracuj.pl w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu mówiłam o tym, jakich błędów unikać w aplikacji, dziś natomiast, podsumowując swoje prelekcje, napiszę Wam jak powinno wyglądać dobre CV, nie idealne, nie szablonowe, ale takie, które powinno zostać zauważone przez rekrutera czy też inną osobę selekcjonującą aplikacje.
Zaczynamy
Na początek, zanim rozpoczniecie tworzenie swojego dokumentu, zastanówcie się w jaki sposób go stworzycie – czy będziecie chcieli skorzystać z kreatora CV, czy też pokusicie się o samodzielne stworzenie swojej aplikacji od początku do końca. Z mojej perspektywy, jako rekrutera, nie ma znaczenia, w jaki sposób powstało CV, najważniejsze jest dla mnie to, aby było czytelne. Znam tylko i wyłącznie szablony Pracuja http://www.cv.pracuj.pl i moim zdaniem są ok – były konsultowane z rekruterami, więc pewnie inni również podzielą moją opinię. Jeśli czujecie się na siłach, aby samodzielnie stworzyć CV, takie Wasze, jedyne w swoim rodzaju, zróbcie to. Jeśli jednak jest to Wasza pierwsza aplikacja i obawiacie się swoich umiejętności albo macie wątpliwości, co powinno być zawarte w CV, skorzystajcie z kreatora. Każde CV powinno się składać z kilku obligatoryjnych sekcji oraz takich, które możemy nazwać fakultatywnymi. Za chwilę je opiszę, ale najpierw chcę Wam coś powiedzieć.
CV powinno być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy
Kiedy jestem zapraszana do wypowiedzi na temat CV, zawsze mówię o tym, że aplikacja powinna być stworzona w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Zazwyczaj przemyka wtedy po sali szmer, często szmer niezadowolenia. Ale jak to? To ja mam tworzyć dziesiątki czy setki CV? W głowach się tym rekruterom poprzewracało. Chcę Wam jednak pokazać moją, rekrutera, perspektywę. Kiedy przystępuję do selekcji aplikacji, drukuję sobie zazwyczaj ofertę pracy, profil kandydata i w oparciu o nie dokonuję selekcji nadesłanych aplikacji. Sprawdzam, czy kandydat spełnia warunki brzegowe, jeśli tak, analizuję dalej. Zanim jednak przechodzę do analizy całego dokumentu, sprawdzam tylko kilka najważniejszych punktów – poszukuję handlowca z branży HR z 3-letnim doświadczeniem i biegłym angielskim – chcę to zobaczyć w aplikacji, żeby zdecydować, czy jest ona dla mnie interesująca. Jeśli więc odpowiadacie na moją ofertę, przedstawcie się w CV jako handlowiec z branży HR z 3-letnim doświadczeniem i biegłym angielskim. Wyboldujcie w zakresie obowiązków te, które są zbieżne z moją ofertą pracy, pomińcie te, które są mało istotne, a przez które Wasz profil staje się nieczytelny. Podkreślcie swoją znajomość języka. Dzięki temu zostaniecie zauważeni.
Czy to, że CV powinno być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy determinuje konieczność każdorazowego tworzenia aplikacji od zera? Oczywiście, że nie! Stwórzcie sobie szablon swojej aplikacji i dostosowujcie go do konkretnych ofert pracodawców. Pamiętajcie przy tym, aby nie naginać rzeczywistości i pisać prawdę.
Przejdźmy teraz do poszczególnych sekcji, które powinny znaleźć się w aplikacji.
Sekcja – dane osobowe
Nasze CV jest naszą profesjonalną wizytówką i właśnie tak powinno być traktowane. Oznacza to, że w danych osobowych powinniśmy podać tylko niezbędne informacje – mi wystarcza imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres email. Możemy podać adres zamieszkania, ale pamiętajmy o tym, że niekiedy może on wprowadzać osobę rekrutującą w błąd. Nie musimy podawać naszego adresu zameldowania, a wielu kandydatów tak właśnie robi. Wysyłając CV do Warszawy wpisuje np. adres radomski, tylko dlatego, że ten widnieje w dowodzie osobistym. Pojawia się wtedy znak zapytania – czy kandydat rzeczywiście mieszka w Radomiu – jeśli tak, czy zamierza się przenieść, a może omyłkowo wysłał CV do Warszawy? Moja rada dla tych, którzy myślą o relokacji – wiesz, że szybko jesteś w stanie przenieść się z obecnego miejsca zamieszkania? Nie wpisuj w CV starego adresu, podczas rozmowy wyjaśnisz, ile czasu potrzeba Ci na przeprowadzkę.
W sekcji z Twoimi danymi zrezygnuj z informacji o stanie cywilnym – nie jest to przecież kryterium istotne przy selekcji aplikacji. Kiedy kandydat czy kandydatka wpisują – mężatka/ żonaty/ rozwiedziony/-a (dwójka dzieci) zastanawiam się w jakim celu ta informacja pojawiła się w CV. Nasza aplikacja to nie pamiętnik ani opowieść o nas, dlatego ograniczmy informacje do minimum.
Jeśli podajesz adres email, sprawdź czy aby na pewno brzmi on profesjonalnie. Jeśli nie, stwórz nowy adres, na który będzie spływała korespondencja dotycząca Twoich procesów rekrutacyjnych.
Podając numer telefonu, sprawdź, czy jest właściwy i pod żadnym pozorem nie podawaj telefonu do mamy, męża, żony. Zdarzają mi się niekiedy sytuacje, że zamiast kandydata telefon odbiera żona albo mama..
Sekcja – zdjęcie
Temat zdjęcia w CV jest odmieniany przez wszystkie przypadki, a tak zupełnie serio nie jest tego wart. Zdjęcie, nam rekruterom, jest pomocne przy kojarzeniu aplikacji z osobą, z którą się spotykamy. I w zasadzie to wszystko. Jak wynika z badań eye trackingowych, które już lata temu przeprowadzał Pracuj.pl, rekruterzy zbyt dużo uwagi nie poświęcają zdjęciu w aplikacji. O czym warto pamiętać zamieszczając swoją fotografię w CV? Zdjęcie powinno być profesjonalne – niekoniecznie legitymacyjne, dowodowe, a już na pewno nie paszportowe. Powinno być dobrej rozdzielczości i przedstawiać tylko nas. Warto również pamiętać o tym, aby zdjęcie było aktualne. Jeśli nie masz aktualnego zdjęcia, udaj się do fotografa, poproś kogoś znajomego, kto potrafi robić zdjęcia o pomoc. Wiem, że niektórzy fotografowie wprowadzili do swoich usług zdjęcie do CV. Warto z tego skorzystać, a nie zamieszczać np. selfie. Zastanawiasz się czy w ogóle zamieszczać zdjęcie w aplikacji? Nie musisz, ale ja zawsze polecam. To jednak Twoja decyzja 🙂
Sekcja – o mnie
Od jakiegoś czasu funkcjonuje w wielu aplikacjach sekcja, w której w kilku, dosłownie, słowach opisujecie siebie albo piszecie na jakiej pracy Wam zależy. Te kilka zdań jest szczególnie ważne dla tych kandydatów, którzy mają przeróżne doświadczenia, a chcą podkreślić na jakiej pracy im zależy. Sekcja ta sprawdzi się również u osób, które chcą zmienić branżę, specjalizację, bo mogą napisać na jakiej pracy im zależy. Warto jednak pamiętać, aby zanadto się nie rozpisać i maksymalnie w dwóch-trzech zdaniach przekazać to, na czym nam zależy. Jest to sekcja fakultatywna, ale dobrze wykorzystana może przynieść tylko korzyści.
Sekcja – doświadczenie zawodowe
Myślę, że ta sekcja jest jedną z najważniejszych w CV. Nie powinniśmy ograniczać się jedynie do tego, aby wymienić w swojej aplikacji nazwy firm, stanowiska oraz daty zatrudnienia. Bardzo często słyszę od kandydatów, że pomijają zakresy obowiązków, bo ich aplikacja staje się wtedy za długa. Możemy zrezygnować z zainteresowań, umiejętności (zwłaszcza miękkich), ale z obowiązków zdecydowanie nie powinniśmy rezygnować. Pamiętajmy, że specjalista ds. sprzedaży w firmie X może robić coś kompletnie innego niż ten sam specjalista w firmie Y. Dlatego tak ważne jest, aby opisać swoje obowiązki, najlepiej w kontekście wymagań oferty pracy, na którą aplikujemy.
Pamiętajmy przy tym, że nasze CV to nie świadectwo pracy, dlatego nie wpisujmy w zakresach obowiązków wszystkiego – syntetycznie i jasno opiszmy nasze doświadczenia zawodowe. Jeśli zastanawiasz się czy wpisać w CV doświadczenia z czasów studiów, zastanów się czy coś one wnoszą. Jeśli masz już zbudowaną karierę w określonej specjalizacji, możesz pominąć doświadczenia studenckie albo wpisać je w formie „praca dodatkowa w trakcie studiów”. Jeśli natomiast dopiero zaczynasz budować swoją karierę i nie możesz pochwalić się ogromnym doświadczeniem zawodowym, nie pomijaj prac wakacyjnych czy studenckich praktyk.
Sekcja – wykształcenie
Kiedy opisujemy naszą edukację wystarczy, że wpiszemy daty w latach i wymienimy ośrodki naukowe oraz stopnie, które uzyskaliśmy. W CV powinny się więc pojawić informacje o studiach licencjackich, magisterskich, podyplomowych, doktoranckich, MBA, itp. Zdarza się, że kandydaci podają tytuły prac dyplomowych oraz średnie ze studiów. Ze średnich bym zrezygnowała, a tytuł pracy sugerowałabym podać tylko wtedy, gdy jest on związany z potencjalną ofertą pracy. Jeśli posiadamy wyższe wykształcenie, rezygnujemy z podawania informacji o szkole średniej.
Sekcja – umiejętności, szkolenia, certyfikaty
Jak wspominałam wyżej, nasze CV jest naszą wizytówką, dlatego powinniśmy w nim zamieścić tylko najważniejsze informacje, dotyczy to także umiejętności oraz szkoleń. Nie warto umieszczać kilkunastu czy kilkudziesięciu szkoleń. Wybierz te najistotniejsze pod kątem oferty pracy, na którą aplikujesz. Nie wpisuj szkoleń, które nijak mają się do Twojej drogi zawodowej. Chcesz się pochwalić warsztatem czy szkoleniem związanym ze swoimi zainteresowaniami? Umieść je w sekcji zainteresowania.
Kandydaci często mnie pytają o racjonalność umieszczania umiejętności miękkich w aplikacji. Polecam im, aby pisali o nich tylko wtedy, gdy oferta pracy kładzie nacisk właśnie na kompetencje miękkie. W innych wypadkach umiejętności miękkie sprawdzamy podczas rozmowy czy innej formy kontaktu bezpośredniego.
Sekcja – znajomość języków
W tej sekcji powinniśmy ująć poziom znajomości języków obcych. Jeśli możesz, posługuj się kategoriami, które są zrozumiałe dla innych. Znasz język niemiecki na poziomie B2? Wpisz to. Nie posługuj się najbardziej pojemną i niewiele znaczącą kategorią „komunikatywna znajomość”. Po przeczytaniu aplikacji rekruter powinien mieć konkretny obraz znajomość języków obcych, dlatego staraj się jak najbardziej szczerze i konkretnie je opisać. W wielu aplikacjach funkcjonują określenia graficzne znajomości języków obcych i, jeśli są one wypełniane zgodnie z rzeczywistością, są wystarczające.
Sekcja – zainteresowania
Jest to opcjonalna sekcja i nie musisz jej umieszczać w CV. Jeśli chcesz i masz przestrzeń w dokumencie – zamieść informację o swoich zainteresowaniach. Pamiętaj jednak, aby napisać coś personalnego, a nie określenia, które występują w większości aplikacji. Interesujesz się muzyką? Napisz jaką. Lubisz czytać książki? Napisz jaka literatura Cię pochłania. Lubisz uprawiać sporty? Napisz jakie 🙂
Sekcja – klauzula
Dane zawarte w CV są gromadzone i przetwarzane w oparciu o kodeks pracy oraz RODO. Bardzo często pracodawcy proszą kandydatów o zaznaczenie zgód na przetwarzanie danych osobowych na etapie aplikowania. Jeśli jednak pracodawca nie zadba o to ani nie określi, jaką klauzulę należy zawrzeć w CV, napisz ogólną klauzulę o tym, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę, do której aplikujesz na potrzeby procesu rekrutacji. Możesz też dopisać, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na potrzeby przyszłych rekrutacji, jeśli chcesz, aby Twoja kandydatura była brana pod uwagę w przyszłych procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez firmę.
Kilka uwag na koniec
- Objętość CV
Od kiedy współpracuję z kandydatami, walczę z mitem, że CV powinno być zawarte na jednej stronie A4. Nie wiem, dlaczego, ale kosztem merytoryki, zakresów obowiązków, które przecież są tak istotne, kandydaci siłują się, aby ich aplikacja nie przekroczyła jednej strony. Obszerność CV jest wynikową naszych doświadczeń i przebytej drogi zawodowej. Masz niewielkie doświadczenie i dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową? Jedna strona w CV zapewne wystarczy. Jednak jako specjalista czy menedżer z kilkuletnim/ kilkunastoletnim doświadczeniem nie powinieneś ograniczać się do stworzenia swojej zawodowej wizytówki na jednej stronie. Ja spokojnie akceptuję aplikacje, które składają się z dwóch, a nawet trzech stron.
- Czytelność aplikacji
CV, które wysyłasz do pracodawcy powinno być czytelne i pozbawione błędów. A zatem zanim zdecydujesz się na wysłanie aplikacji do pracodawców, pokaż ją komuś bliskiemu. Osoba ta może sprawdzić Twój dokument pod kątem błędów, ale także zupełnie subiektywnie powie Ci, kogo przedstawia przygotowane przez Ciebie CV.
Temat CV jest trochę jak temat rzeka. Zdaję sobie sprawę, że dzisiejszym wpisem nie wyczerpałam tematu, ale mam nadzieję, że choć trochę pokazałam Wam, jak napisać CV i jak ustrzec się klasycznych błędów. Jeśli masz pytania, śmiało pisz! Chcesz coś dodać od siebie? Będzie mi bardzo miło 🙂
W Niemczech, które zbudowały jedną z najbogatszych gospodarek świata wpisuje się do cv nie tylko stan cywilny, ale też liczbę dzieci. Z punktu widzenia pracodawcy jest to istotna informacja a z punktu widzenia kandydata po prostu uczciwość . Dodatkowe obowiązki,mniejsza dyspozycyjność, ale też większka motywacja , odpowiedzialność czy inne cechy. Są zarówno plusy jak i minusy. Czy jako hr- owiec nie myslisz,że czas wprowadzić to u nas?