U mnie znów cisza, za którą Was bardzo gorąco przepraszam. Końcówka roku i początek 2018 nie należały dla mnie do najłaskawszych, jednak kiedy widzę, że Wy wciąż jesteście, pytacie co u mnie, a na Fb stuknęło mi moje wyczekane 5000 obserwujących to nawet złe samopoczucie nie przeszkodzi mi w napisaniu kilku słów! A jest o czym!

Szkolenia, warsztaty, konferencje

Z uwagi na mój odmienny stan i niełatwą końcówkę ciąży, bardzo rzadko uczestniczę w wydarzeniach branżowych. Czekam aż Junior pojawi się na świecie, a ja w końcu odzyskam dawne samopoczucie. Przyznaję też, że generalnie mocno selekcjonuję wydarzenia, w których biorę udział, bo w Warszawie sporo się dzieje w kontekście HR, dostaję zaproszenia na różne eventy, a nie zawsze są one warte poświęconego czasu. Zdaję sobie sprawę z tego, że w niektórych lokalizacjach każdy event branżowy jest wart uwagi, ale wiem też, że w stolicy można co chwilę znaleźć coś adresowanego dla działu HR. Przeglądając opis eventów zwracam przede wszystkim uwagę na kwestie merytoryczne, prelegentów, firmy, w których pracują. Unikam wydarzeń stricte sprzedażowych, chyba nie muszę Was przekonywać dlaczego..

Warsztat inny niż wszystkie

W ostatnich dniach listopada udało mi się wyrwać na chwilę na warsztat, o którym chcę Wam opowiedzieć. Nie dlatego, że zapłacono mi za to lub jestem partnerem wydarzenia, ale dlatego, że był to jeden z najwartościowszych eventów, w których brałam udział. To takie wydarzenie, z którego wychodzisz i wciąż w głowie dźwięczy Ci to, co zostało wypowiedziane. Wspominałam na blogu o tym, że wybieram się na szkolenie Fundacji NAGLE SAMI, ale przyznaję bez bicia, że z uwagi na moją znajomość z Fundacją i ich działalnością myślałam, że wykręcę się ze szkolenia. Tak się nie stało, a ja bardzo się cieszę, że znalazłam te parę godzin na spotkanie z ludźmi z Fundacji. Samo wydarzenie było bezpłatne, ale nie spodziewałam się, że będą tłumy, bo temat dobrych praktyk HR w przypadku śmierci pracownika oraz bliskiej mu osoby nie należy do zbyt popularnych. Niestety obawiam się, że gdyby tematyka dotyczyła employer brandingu czy analityki HR zainteresowanie byłoby dużo większe.

Trudno mówić o tematach trudnych

Śmierć i żałoba w miejscu pracy nie jest łatwym tematem, co nie oznacza jednak, że nie jest ważna. Każdy z nas prędzej czy później spotyka się ze śmiercią – w pracy, w rodzinie, wśród znajomych. Nie każdy jednak potrafi o niej otwarcie mówić. Z jednej więc strony jest to kwestia rozmowy i umiejętności zachowania się wobec osób w żałobie, a z drugiej konkretnych procedur, które my – jako HR-owcy, powinniśmy mieć wdrożone w firmach, w których pracujemy. Firmy mogą bowiem zadbać o komfort pracy osób w żałobie, wystarczy wdrożyć dosłownie kilka dobrych praktyk na wypadek śmierci czy żałoby pracownika.

Jeśli jesteście zainteresowani tematem, już dziś zapraszam Was na szkolenia Fundacji, które odbędą się 2 lutego i 28 marca w Warszawie. Warsztaty są bezpłatne, a więcej informacji możecie przeczytać tu.

Udostępnij:
Autor wpisu: Ula Zając-Pałdyna
Założycielka HR na obcasach, właścicielka agencji doradztwa personalnego, prawniczka pisząca doktorat z zarządzania.